Projekt Barevné Rýchory očima účastníků

Projekt Barevné Rýchory začal v lednu 2016. Na jeho konci, v prosinci 2017,  jsem se rozhodl, že napíši krátké shrnutí. Tento projekt byl navržen panem učitelem Radovanem Vlčkem, který byl zároveň jeho hlavním koordinátorem. Neobešel by se bez pomoci paní učitelky Aleny Musilové, města Žacléř a Správy KRNAP, bez finanční dotace Státního fondu životního prostředí, a hlavně bez nás, skvělých členů přírodovědného kroužku. Cílem projektu bylo seznámit žáky a širokou veřejnost s flórou Rýchor, s výskytem jednotlivých druhů rostlin a jejich četností. Od jara do podzimu jsme pořádali výpravy na Rýchory, během kterých jsme vyhledávali jednotlivé druhy právě kvetoucích rostlin, prováděli mapování a sběr dat pro další zpracování. V zimě jsme potom zanášeli získaná data do map, zpracovávali získaný fotografický materiál, studovali sesbírané půdní vzorky apod. Celkově projekt hodnotím kladně, někdy to bylo sice časově náročné, ale jsem rád, že jsem svůj čas investoval. Získal jsem spoustu nových zkušeností a dozvěděl jsem se věci, o kterých jsem do té doby neměl ani tušení. Kromě této brožurky, si o projektu Barevné Rýchory můžete přečíst i námi publikované články v časopisu Krkonoše - Jizerské hory. Najdete je v číslech 7 a 10/2016; 5, 6, 7, 8, 9, 11 a 12/2017 a 1/2018.                                                                                                                   

                                                                                                                       Radovan Vlček ml. VIII.A


Projekt Barevné Rýchory nám přinesl nespočet krásných zážitků. Během něj jsme měli možnost lépe poznat naše okolí, především však Rýchory a jejich květenu. Kvůli těm kvetoucím kráskám jsme se něco nachodili a najezdili! Myslím, že i když tento projekt už skončil, nebude to důvodem k tomu, aby se někteří z nás nevraceli na místa, kde jsme je nacházeli. Už po dva roky chodím přírodou a více se rozhlížím kolem sebe a vše vnímám. Opakuju si s radostí květiny, které už znám, a snažím se svůj seznam rozšiřovat o další druhy, které si určuji podle atlasu. Za ty dva roky se z nás stali zdatní rozpoznávači. To hlavně díky pětidenním výletům do Národního parku Podyjí, kam jsme zavítali dva roky po sobě. Bylo zajímavé srovnávat dva tak odlišné parky a flóru, která se v nich vyskytuje. Za velmi důležité pokládám zmínit i to, že díky tomuto projektu jsme navzájem všichni upevnili svá přátelství a v učitelích jsme našli více lidskosti a porozumění než ti, kteří nebyli do projektu zasvěceni. A projekt pomohl prohloubit nejen naše přátelství, ale i vztah a úctu k přírodě, zvláště k té v okolí našeho domova. Dříve jsem si ani neuvědomovala, na jak krásném místě mám možnost žít a s jakými výjimečnými lidmi mohu spolupracovat. Tenhle projekt mi otevřel oči. Teď mně je to už všechno jasné. Žiju v pohádce.

                                                                                                                       Veronika Kápičková IX.A


Projekt Barevné Rýchory mi dal spoustu zážitků a zkušeností. Naše výlety na Rýchorské vrchy mě moc bavily, měl jsem kolem sebe kolektiv báječných a stejně zaujatých lidí. Spolu s nimi jsem se o našich květinách naučil mnoho nového. Ať už jejich samotné názvy nebo základní poznávací znaky. Došlo také na práci s mapou a různými speciálními přístroji na měření chemického složení vody a půdy v okolí mapovaných druhů. Pokud se někdy budu procházet po Rýchorách, budu vědět, kde mám své oblíbené rostlinky hledat. Spolu s několika dalšími členy botanického kroužku jsme květiny také kreslili. Kolikrát to zabralo hodiny času, ale bylo mi potěšením se zapojit i výtvarně a své kreslení zdokonalovat. Na Rýchorách a v jejich okolí vyrůstám a jsem rád, že jsem se díky našemu projektu o nich dozvěděl něco více.                 

                                                                   Tadeáš Holub IX.A

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky